• Lili
  • · pred 17 hodinami
  • 51 čítaní
  • Spravodajstvo

Košické záhony opäť ožívajú

Verejné priestranstvá v Košiciach aj tento rok ožijú pestrými farbami. Správa mestskej zelene postupne vysádza približne 65-tisíc letničiek a balkónových rastlín, ktoré budú počas letných mesiacov zdobiť mestské záhony, mobilné nádoby aj frekventované lokality. Kvetiny pochádzajú z vlastnej produkcie mestských záhradníkov, ktorí sa o ich pestovanie starali už od zimných mesiacov.

Na začiatku sezóny rozžiarilo Košice už približne 92-tisíc jarných kvetov, najmä tulipánov, narcisov, hyacintov, krokusov a snežienok. Na príprave tohtoročnej výsadby sa podieľalo dvadsať pracovníkov odbornej záhradníckej skupiny, ktorí pripravovali projektové návrhy, vyberali farebné kombinácie, zabezpečovali výsev aj pestovanie rastlín v skleníkoch Správy mestskej zelene.

S výsadbou letničiek sa začalo začiatkom mája na Hlavnej ulici, odkiaľ sa farebné záhony postupne rozširujú do ďalších častí centra aj na sídliská. Návštevníkov mesta privítajú aj tradičné kvetinové pyramídy na Staničnom námestí, ktoré patria k výrazným symbolom letnej výzdoby Košíc.

Medzi vysadenými rastlinami nechýbajú muškáty, begónie, petúnie, aksamietnice, cínie, netykavky či dálie. Novinkou tohtoročnej sezóny je ibištek bahenný, ktorý zaujme veľkými nápadnými kvetmi a obohatí mestské záhony o nový vizuálny prvok. Počas leta bude Správa mestskej zelene zabezpečovať pravidelnú zálievku, dopĺňanie kompostu aj výmenu rastlín, ktoré sa neujmú, aby si výsadba zachovala reprezentatívny vzhľad počas celej sezóny.

Mesto zároveň pripomína, že za uplynulých päť rokov bolo v Košiciach vysadených približne 1,5 milióna kvetov, ktoré výrazne prispeli ku krajšiemu a príjemnejšiemu verejnému priestoru. Obyvatelia, ktorým sa mestské letničky zapáčia, si ich môžu zakúpiť aj pre vlastné záhrady či balkóny v Záhradníckom centre Správy mestskej zelene na Rastislavovej ulici.

Zdroj, foto: mesto Košice

Zdielajte na: